Bilgisayar Mühendisliği

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği lisans programında öğrencilerin, bilgisayar yazılımı ve donanımı konusunda bilgi sahibi olmaları ve mesleki kariyerlerinde hızla gelişen ve değişen teknolojilere uyum sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan güncel müfredata uygun eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz yapay zekâ, bulut bilişim, siber güvenlik, makine öğrenmesi, gömülü sistem programlama, bilgisayar mimarisi, işletim sistemi, veritabanı ve mobil yazılım geliştirme gibi güncel alanları kapsayan teorik ve uygulamalı olarak eğitimini tamamlamaktadır.

Sektörde yer almış akademik kadromuz, zorunlu yaz stajları ve işletmede mesleki eğitim gibi imkânlarımız sayesinde öğrendiklerini geliştirerek insanlık için faydalı akademik çıktılar, yeni ürün ve çözümler üretebilecek, insani değerlere ve meslek etiğine sahip araştırmacı mühendisler yetiştirmek temel amacımızdır.

İş İmkanları

Bilişim sektörü, İletişim sektörü, Sağlık sektörü, Enerji sektörü, Otomotiv sektörü, Savunma sanayi, Telekomünikasyon ve Finans gibi sektörlerde;

  • Bilgisayar Mühendisliği,
  • Yazılım Mühendisliği,
  • Robotik Mühendisliği,
  • Yapay Zeka Mühendisliği
  • Veritabanı Yöneticisi,
  • Veri Analisti, Grafik Tasarımcı,
  • Web Tasarımcı ,
  • Bilgi Teknolojileri Yöneticisi (IT Manager) olarak çalışabilirler.

Çift Anadal, Yatay ve Dikey Geçiş

Bilgisayar mühendisliğinde okuyan öğrencilerin çift anadal yapabileceği bölümler; Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleridir. Diğer üniversitelerde bilgisayar mühendisliği okuyan öğrenciler, üniversitemizde bilgisayar mühendisliği bölümüne akademik takvimde yayınlanan tarihler arasında yatay geçiş yapabilirler. Bilgisayar Programcılığı, Bilişim Güvenliği Teknolojisi ön lisans programlarından mezun olan öğrenciler, DGS ile bölümümüze dikey geçiş yapabilirler.

Yüksek Lisans İmkanları

Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler, Bilgisayar Mühendisliği, Yapay Zekâ Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi yüksek lisans programlarına kayır olabilirler.

Akreditasyon

Bölümümüz lisans programı Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından uluslararası akredite edilmek için çalışmalarına başlamıştır.

Erasmus+ Program İmkanları

Bilgisayar Mühendisliğinde okuyan öğrencilerin Erasmus programı kapsamında eğitim görebileceği üniversitelerin listesi aşağıdaki gibidir.

  • Varna University of Management (Bulgaristan)
  • Rezeknes Tehnologiju Akademija (Letonya)
  • International Vision University (Makedonya)
  • International University of Struga (Makedonya)
  • University American College Skopje (Makedonya)
  • International Balkan University (Makedonya)
  • Wyzsza Szkola Ekonomii I Innowacjiw Lublinie (Polonya)
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Polonya)
  • Akademia Handlowa Nauk Stosowanych W Radomiu (Polonya)
  • Panswow Wyzsza Szkola Wschodnioeuropejska w Perzemyslu (PWSW) (Polonya)
  • Wyzsza Szkola Handlowa (Polonya)
  • University of Life Sciences in Lublin (Polonya)
  • Universitatea 1 Decembrie 1918 (Romanya)
  • Universitatea Ovidius Din Constanta (Romanya)
  • Universitatea Constantin Brancusi Targu Jiu (Romanya)
  • Universitatea Politehnica din București (Romanya)
  • Universitatea Tehnica Cluj-Napoca (Romanya)
  • Akademıja Strukovnıh Studıja Zapadna Srbıja (Sırbistan)
  • Univerzitet Singidunum (Sırbistan)

Denklik 

Bölümümüzden mezun olan öğrenciler, Mavi diplomaya sahip olacaklardır.

Mavi Diploma, Yükseköğretim diploması ile birlikte verilen; mezun olanların aldıkları eğitimin içeriğini, seviyesini ve statüsünü standart bir şekilde açıklayan; mezun olunan üniversitenin verdiği eğitiminin uluslararası standartlarda olduğunu gösteren tamamlayıcı bir ek belgedir. Ücretsiz olarak ve yaygın kullanılan bir Avrupa dilinde (tercihen İngilizce) verilmektedir.

İngilizce Hazırlık

Bilgisayar Mühendisliği eğitim dili Türkçe olup zorunlu hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Hazırlık eğitimi görmek isteyen öğrenciler isteğe bağlı olarak 1. Sınıftan önce hazırlık eğitimi görebilirler.

İşletmede Mesleki Eğitim İmkanı

Bilgisayar Mühendisliği programında öğrenciler isteğe bağlı işletmede mesleki eğitim tercih edilebilirler. İşletmede mesleki eğitim tercih eden öğrenciler 8.yy başlangıcında bu eğitimi almak istediklerine dair okula dilekçe verir. Dilekçesi kabul edilen öğrenciler 8.yy da eğitimlerine sektördeki işletmelerde devam ederler. İşletmede aldığı eğitimin değerlendirilmesi için rapor hazırlarlar ve değerlendirme sonucunda başarılı olan öğrenciler iş tecrübesine sahip olarak mezun olur.

Öğrenci Kulüpleri

  • İGÜN Bilişim Teknolojileri Kulübü
Listelenen ücretler peşin ücrettir. Ücretlere KDV dahildir.. Taksitli ücretler ve tercih indirimleri için ücret hesaplama sayfasını kullanabilirsiniz.
Program Ücret [*] Tercih İndirimli [?] Kontenjan Taban Puan Başarı Sıralaması Kılavuz Kodu Bakınız
Bilgisayar Mühendisliği
  Ücretli 220.000 ₺ * 176.000 ₺ 1 309.64974 - 201790397 YÖK Logo 18, 64, 99, 144
  100% Burslu Ücretsiz - 1 - 58.404 201790176 YÖK Logo 18, 21, 64, 99, 144
  • *Fiyatlarımıza KDV dahildir.
1. Yıl - Güz Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
ATA101 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2+0 2 2
BİL110 Bilgisayar Mühendisliğine Giriş ve Etik 2+0 2 3
FIZ101 Fizik I 3+0 3 6
KIM111 Kimya 2+0 2 5
MAT111 Matematik I 3+0 3 6
MHD111 Bilgisayar Programlamaya Giriş 3+0 3 6
TUR101 Türk Dili I 2+0 2 2
1. Yıl - Bahar Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
ATA102 Atatürk İlkeleri ve Inkılap Tarihi II 2+0 2 2
EEM122 Elektrik Devreleri 3+0 3 5
FIZ102 Fizik II 3+0 3 6
MAT112 Matematik II 3+0 3 6
MAT210 Lineer Cebir 3+0 3 4
MHD112 İleri Programlama 3+0 3 5
TUR102 Türk Dili II 2+0 2 2
2. Yıl - Güz Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
BİL201 Veri Yapıları 3+0 3 5
BİL203 Nesneye Yönelik Programlama 3+0 3 6
BİL215 İnovasyon ve Proje Hazırlama Teknikleri 2+0 2 3
EEM225 Lojik Devreler 2+0 2 4
ING101 İngilizce I 2+0 2 2
MAT220 Diferansiyel Denklemler 3+0 3 5
MAT230 İstatistik ve Olasılık 3+0 3 5
2. Yıl - Bahar Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
BİL202 Bilgisayar Mimarisi ve Organizasyon 3+0 3 5
BİL206 Programlama Dillerinin Prensipleri 3+0 3 6
BİL216 Ayrık Matematik 3+0 3 5
BİL218 Web Uygulamaları Geliştirme 3+0 3 6
BİL220 İşletim Sistemleri 3+0 3 6
ING102 İngilizce II 2+0 2 2
3. Yıl - Güz Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
BİL311 Veritabanı Yönetim Sistemleri 3+0 3 6
BİL313 Algoritma Analizi 3+0 3 5
BİL315 Gömülü Sistem Programlama 3+0 3 5
BİL317 Mobil Yazılım Geliştirme 3+0 3 5
EEM315 Mikroişlemciler ve Mikrodenetleyiciler 3+0 3 4
STJ001 Staj I 0+0 0 5
ÜNİ081 İnsan Kaynakları Yönetimi 3+0 3 6
3. Yıl - Bahar Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
BİL304 Bilgisayar Ağları 3+0 3 6
BİL306 Yazılım Mühendisliği 2+0 2 4
BİL312 İnternet Programlama 3+0 3 6
BİL314 Veri Madenciliği 3+0 3 5
BİL316 Bilişim Hukuku 2+0 2 3
6.YY SECBÖL1 Seçmeli Bölüm Dersi 3+0 3 6
4. Yıl - Güz Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
BİL407 Makine Öğrenmesi 3+0 3 6
BİL409 Siber Güvenlik 3+0 3 6
BİL411 Bulut Bilişim 3+0 3 6
BİL413 Yapay Zeka 3+0 3 6
MHD420 Diploma Tezi / Projesi 1+0 1 6
STJ002 Staj II 0+0 0 5
ÜNİ002 Dans 2+0 2 3
ÜNİ036 Etik ve İnsan İlişkileri 2+0 2 3
ÜNİ039 Bilgisayar Programlamaya Giriş 2+0 2 3
ÜNİ040 Bina, Bitki ve Çevre İlişkileri 2+0 2 3
ÜNİ041 Dünya Dinamikleri ve Karar Sistemleri 2+0 2 3
ÜNİ042 Kişisel Gelişim 2+0 2 3
ÜNİ043 Kodlama Eğitimi 2+0 2 3
ÜNİ044 Kurum Kimlikleri ve Mekanlarda Görsellik 2+0 2 3
ÜNİ045 Mitoloji 2+0 2 3
ÜNİ046 Modlaj 2+0 2 3
ÜNİ047 Müzik Kültürü ve Uygulamaları 2+0 2 3
ÜNİ048 Nanobilim ve Nanoteknolojilerin Sosyoekonomik Sistemlere Etkileri 2+0 2 3
ÜNİ049 Osmanlı Kentleri 2+0 2 3
ÜNİ050 Osmanlı Türkçesi 2+0 2 3
ÜNİ051 Proje Yazma, Yürütme ve Raporlama 2+0 2 3
ÜNİ052 Renk Bilgisi 2+0 2 3
ÜNİ053 Risk Yönetimi ve Büyüme Stratejileri 2+0 2 3
ÜNİ054 Sağlıklı Beslenme 2+0 2 3
ÜNİ055 Savaş Sanatı ve Okçuluk Uygulamaları 2+0 2 3
ÜNİ056 Sürdürülebilir Çevre Eğitimi 2+0 2 3
ÜNİ057 Sürdürülebilir Tasarıma Giriş 2+0 2 3
ÜNİ058 Tasarım ve Teknoloji 2+0 2 3
ÜNİ059 Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi 2+0 2 3
ÜNİ060 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği 2+0 2 3
ÜNİ061 Proje Geliştirme ve İnovasyon 2+0 2 3
ÜNİ062 Teknik Tekstiller 2+0 2 3
ÜNİ063 Moda Akımları 2+0 2 3
ÜNİ064 Akademik Türkçe 2+0 2 3
ÜNİ065 Yeni Medya ve İletişimi 2+0 2 3
ÜNİ066 Robotik Kodlama 2+0 2 3
ÜNİ067 Dijital Dönüşüm ve İnovasyon 2+0 2 3
ÜNİ068 Müziğin Resmi 2+0 2 3
ÜNİ069 Gönüllülük Çalışmaları 2+0 2 3
ÜNİ082 Öğrenmeyi Öğrenme 3+0 3 6
4. Yıl - Bahar Dönemi Ders Planı
Ders Kodu Ders T+U Kredi AKTS
BİLS400 Görüntü İşlemenin Temelleri 3+0 3 6
BİLS401 İnsan Bilgisayar Etkileşimi 3+0 3 6
BİLS402 Veri İletişimi 3+0 3 6
BİLS403 Kriptolojiye Giriş 3+0 3 6
BİLS404 Sistem Programlama 3+0 3 6
BİLS405 Bilgisayarla Görü 3+0 3 6
BİLS406 Biyoenformatiğe Giriş 3+0 3 6
BİLS407 Doğal Dil İşleme 3+0 3 6
BİLS408 Finansta Bilişim Teknolojileri 3+0 3 6
BİLS409 Matlab ile Problem Çözme 3+0 3 6
BİLS410 Bilgisayar Grafikleri 3+0 3 6
BİLS411 Derleyici Tasarımı 3+0 3 6
BİLS412 Bulanık Mantık 3+0 3 6
BİLS413 Nesnelerin İnterneti 3+0 3 6
BİLS414 Yazılım Test ve Kalitesi 3+0 3 6
BİLS415 Sistem Modelleme ve Simülasyon Teknikleri 3+0 3 6
BİLS416 Web Teknolojileri 3+0 3 6
BİLS417 Bulut Bilişim Teknolojileri 3+0 3 6
BİLS418 Yapay Sinir Ağları 3+0 3 6
BİLS419 Veri Bilimi 3+0 3 6
BİLS420 NoCode İş Uygulamaları Geliştirme 3+0 3 6
EEMS350 Mikrodalga Tekniği 3+0 3 6
EEMS353 Devre Sentezi 3+0 3 6
EEMS355 Biyoelektromanyetizma 3+0 3 6
EEMS356 Enerji Depolama Sistemleri 3+0 3 6
EEMS370 Anten Teorisi 3+0 3 6
EEMS371 Tıp Elektroniği 3+0 3 6
EEMS373 Analog Tümdevreler 3+0 3 6
EEMS374 Kumanda Devreleri 3+0 3 6
EEMS375 Analog Haberleşme 3+0 3 6
EEMS376 Sayısal Tümdevreler 3+0 3 6
EEMS378 Sayısal Haberleşme 3+0 3 6
EEMS390 Bilgisayar Destekli Tasarım 3+0 3 6
EEMS451 Endüstriyel Tahrik 3+0 3 6
EEMS453 Özel Elektrik Makinaları 3+0 3 6
EEMS455 Güç Elektroniği Özel Uygulamaları 3+0 3 6
EEMS457 Sayısal Sistem Tasarımı 3+0 3 6
EEMS462 Akıllı Şebeke Sistemleri 3+0 3 6
EEMS463 Elektrik Enerjisi Üretimi 3+0 3 6
EEMS464 Alternatif Enerji Kaynakları 3+0 3 6
EEMS467 Enerji Sistemlerinde Koruma 3+0 3 6
EEMS470 Gezgin Haberleşme Sistemleri 3+0 3 6
EEMS473 Sayısal İşaret İşleme 3+0 3 6
EEMS475 Uyarlanabilir Süzgeçler 3+0 3 6
EEMS476 Sayısal Ses İşleme ve Uygulamaları 3+0 3 6
EEMS477 Uydu Haberleşme Sistemleri 3+0 3 6
EEMS478 VLSI Tasarım 3+0 3 6
EEMS479 Nano Üretim Teknolojileri 3+0 3 6
EEMS482 Mikro Sistemler 3+0 3 6
EEMS491 Bilgisayar Ağları 3+0 3 6
ENDS400 Altı Sigma ile Süreç Yönetimi 3+0 3 6
ENDS401 Bilimsel Araştırma Yöntemleri 3+0 3 6
ENDS402 Çizelgeleme ve Sıralama 3+0 3 6
ENDS403 Çok Amaçlı Optimizasyon 3+0 3 6
ENDS404 Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri 3+0 3 6
ENDS405 Dijital Dönüşüm 3+0 3 6
ENDS406 Doğrusal Olmayan Programlama 3+0 3 6
ENDS407 Endüstri 4.0 3+0 3 6
ENDS408 Endüstride Simülasyon Uygulamaları 3+0 3 6
ENDS409 Envanter Yönetimi 3+0 3 6
ENDS410 Finansal Yönetim 3+0 3 6
ENDS411 Gelir Yönetimi 3+0 3 6
ENDS412 Girişimcilik ve İnovasyon 3+0 3 6
ENDS413 Grup Teknolojisi ve Hücresel Üretim 3+0 3 6
ENDS414 Güncel Ekonomik Sorunlar 3+0 3 6
ENDS415 İleri İstatistik Analizler ve Uygulamaları 3+0 3 6
ENDS416 İleri Optimizasyon Yöntemleri 3+0 3 6
ENDS417 Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) 3+0 3 6
ENDS418 Markov Süreçleri 3+0 3 6
ENDS419 Matematiksel Modelleme 3+0 3 6
ENDS421 Oyun Teorisi 3+0 3 6
ENDS422 Optimizasyon Yöntemleri 3+0 3 6
ENDS423 Pazarlama Yönetimi 3+0 3 6
ENDS424 Sezgisel ve Metasezgisel Algoritmalar 3+0 3 6
ENDS425 Stokastik Süreçler 3+0 3 6
ENDS426 Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi 3+0 3 6
ENDS427 Stratejik Yönetim 3+0 3 6
ENDS428 Şebeke Modelleri 3+0 3 6
ENDS429 Teknoloji Ekonomisi 3+0 3 6
ENDS430 Teknoloji Yönetimi 3+0 3 6
ENDS431 Yalın Üretim 3+0 3 6
ENDS432 Yaşam Döngüsü Mühendisliği 3+0 3 6
ENDS433 Yeni Ürün ve İş Geliştirme 3+0 3 6
ENDS434 Yönetim Bilişim Sistemleri 3+0 3 6
ENDS435 Yönetim Muhasebesi 3+0 3 6
ENDS436 Sanayi Projeleri ve Patentler 3+0 3 6
INSS401 Su Kaynakları I 3+0 3 6
INSS402 Coğrafi Bilgi Sistemleri 3+0 3 6
INSS403 Yeraltı Su Mühendisliği 3+0 3 6
INSS404 Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı 3+0 3 6
INSS405 Yapı Dinamiği 3+0 3 6
INSS406 Demiryolu Mühendisliği 3+0 3 6
INSS407 Yapı Planlaması 3+0 3 6
INSS408 Açık Kanal Akımları 3+0 3 6
INSS409 Zemin Dinamiğine Giriş 3+0 3 6
INSS410 Otoyollar 3+0 3 6
INSS411 Zemin Mekaniği II 3+0 3 6
INSS412 Su Kaynakları II 3+0 3 6
INSS413 Çok Katlı Çelik Yapılar 3+0 3 6
INSS414 Betonarme Yapıların Tasarımı 3+0 3 6
INSS415 Yol Üst Yapısı 3+0 3 6
INSS416 İnşaat Projelerinin Yönetimi 3+0 3 6
INSS417 Kıyı Liman Yapıları 3+0 3 6
INSS418 İhale Mevzuatı 3+0 3 6
INSS419 İskele ve Kalıp Sistemleri 3+0 3 6
INSS420 Yapı Malzemeleri Deneyleri 3+0 3 6
INSS421 İnşaat Makineleri 3+0 3 6
INSS422 Yapı Bilgisi 3+0 3 6
INSS423 Çevresel Yönetim Sistemlerinin Esasları 3+0 3 6
INSS424 Temel İnşaatı 3+0 3 6
INSS425 Çelik Yapıların Tasarımı 3+0 3 6
INSS426 Barajlar 3+0 3 6
INSS427 Akarsuların Düzenlenmesi 3+0 3 6
INSS428 Temel Zeminini İyileştime Yöntemleri 3+0 3 6
INSS429 Su Yapılarının Tasarımı 3+0 3 6
INSS430 Trafik Mühendisliği 3+0 3 6
INSS431 Betonerme II 3+0 3 6
INSS432 Temel Mühendisliğinde Tasarım 3+0 3 6
INSS433 Proje Planlaması ve Yönetimi 3+0 3 6
INSS434 Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm 3+0 3 6
İMES400 İşletmede Mesleki Eğitim 0+0 0 30
MAKS401 Güneş Enerjisi 3+0 3 6
MAKS403 Isıtma, Soğutma ve Havalandırma 3+0 3 6
MAKS404 Pnömatik - Hidrolik 3+0 3 6
MAKS405 Biyomekaniğe Giriş 3+0 3 6
MAKS406 Gaz Türbinleri 3+0 3 6
MAKS407 Bina Tesisatı 3+0 3 6
MAKS408 İleri İmalat Yöntemleri 3+0 3 6
MAKS409 Mekanik Titreşimler 3+0 3 6
MAKS410 Buhar Türbinleri 3+0 3 6
MAKS411 Isı Yalıtımı 3+0 3 6
MAKS412 Enerji Yönetimi 3+0 3 6
MAKS413 Kütle İletimi 3+0 3 6
MAKS414 İçten Yanmalı Motorlar 3+0 3 6
MAKS415 Jet Motorları 3+0 3 6
MAKS416 Nükleer Mühendisliğine Giriş 3+0 3 6
MAKS417 Yakıt Hücresi Teknolojisi 3+0 3 6
MAKS418 Rüzgar Enerjisi 3+0 3 6
MAKS419 Triboloji 3+0 3 6
MAKS420 Hidrolik Makine Sistemleri 3+0 3 6
MAKS421 Endüstriyel Akustik ve Gürültü 3+0 3 6
MAKS422 Motorlar 3+0 3 6
MAKS423 Karar Analizi 3+0 3 6
MAKS424 Kaldırma ve İletme Makineleri 3+0 3 6
MAKS425 Konstrüksiyon Tekniği 3+0 3 6
MAKS426 Sac Şekillendirme Tekniği 3+0 3 6
MAKS427 Makine Teorisi 3+0 3 6
MAKS428 Batarya Teknolojileri 3+0 3 6
MAKS429 Klima 3+0 3 6
MAKS430 Turbo Makineler 3+0 3 6
MAKS431 İmallatta Kalite 3+0 3 6
MAKS432 Enerji Santralleri 3+0 3 6
MAKS433 Termoakışkanlar 3+0 3 6
MAKS434 Solar Sistemler ve Endüstriyel Uygulamaları 3+0 3 6
MAKS435 Hidrojen Depolama Teknolojileri 3+0 3 6
MAKS436 Deniz Platformları Dizayn Prensipleri 3+0 3 6
MHDS401 Topluma Hizmet Uygulamaları 1+2 2 6
MKTS400 Üretim Teknolojilerinin Endüstriyel Uygulamaları 3+0 3 6
MKTS401 Nesneye Yönelik Programlama 3+0 3 6
MKTS402 Robot Programlama 3+0 3 6
MKTS403 Robotik Tutucu Sistemleri 3+0 3 6
MKTS404 Biyomekatronik Sistemler 3+0 3 6
MKTS405 Sensör Füzyonu 3+0 3 6
MKTS406 Uzaktan Eğitim ve E-Öğrenme 3+0 3 6
MKTS407 Akıllı Kontrol 3+0 3 6
MKTS408 Gerçek Zamanda Kontrol 3+0 3 6
MKTS409 Hassas Cihaz Tasarımı 3+0 3 6
MKTS410 Gerçek Zamanlı Sinyal İşleme 3+0 3 6
MKTS411 Uçan Robotlar 3+0 3 6
MKTS412 Otomotiv Mühendisliğinde Mekatronik 3+0 3 6
MKTS413 Mekatronik Mühendisliğinde Özel Konular 3+0 3 6
MKTS414 Mühendisler İçin Deneysel Yöntem 3+0 3 6
MKTS415 Robotik Kaynak Teknolojileri 3+0 3 6
MKTS416 Sensör Tekniği 3+0 3 6
MKTS417 Robotlarda Görme 3+0 3 6
MKTS418 Sinyal İşleme 3+0 3 6
MKTS419 Taşıt Dinamiği 3+0 3 6
MKTS420 Sistem Kuramı 3+0 3 6
MKTS421 Katmanlı İmalat Teknolojileri 3+0 3 6
MKTS422 Davranış Tabanlı Mühendislik Tasarımı 3+0 3 6
MKTS423 Kablosuz Haberleşme 3+0 3 6
MKTS424 Endüstriyel Ölçme Sistemleri 3+0 3 6
MKTS425 Aviyonik Sistemler 3+0 3 6
MKTS426 Yol Planlama ve Navigasyon 3+0 3 6
MKTS427 Endüstriyel Otomasyon ve Robotik Teknoloji 3+0 3 6
MKTS428 Akıllı Mekatronik Sistemler 3+0 3 6
MKTS429 Kolaboratif Robotik Sistemler 3+0 3 6
MKTS430 Düşey Taşıma ve İletme Sistemleri 3+0 3 6
MTH-KARIYERNET001 Uygulamalı Doğal Dil İşleme 3+0 3 6
MTMS401 Yüzey İşlemleri 3+0 3 6
MTMS402 Toz Metalurjisi 3+0 3 6
MTMS403 Nano Malzemeler 3+0 3 6
MTMS404 Biyomalzemeler 3+0 3 6
MTMS405 Metalurjik Atık ve Hurda Değerlendirme Prosesleri 3+0 3 6
MTMS406 Kompozit Malzemeler 3+0 3 6
MTMS407 Tahribatsız Muayene Teknikleri 3+0 3 6
MTMS408 Malzemelerin Elektriksel Özellikleri 3+0 3 6
MTMS409 Çimento ve Beton Teknolojisi 3+0 3 6
SECFAK1 Seçmeli Fakülte Dersi 3+0 3 6
SECFAK2 Seçmeli Fakülte Dersi 3+0 3 6
SECFAK3 Seçmeli Fakülte Dersi 3+0 3 6
ÜNİ070 Müzik Kültürü ve Uygulamaları 3+0 3 6
ÜNİ071 Yaşamın Müziği 3+0 3 6
ÜNİ072 OSTİM-Ekonomi Politikaları 3+0 3 6
ÜNİ073 Politik Ekonomi 3+0 3 6
ÜNİ074 Patent 3+0 3 6
ÜNİ075 Enerji Ekonomisi 3+0 3 6
ÜNİ076 Gönüllülük Çalışmaları 3+0 3 6
ÜNİ077 Dünyadan Notlar 3+0 3 6
ÜNİ078 Diksiyon 3+0 3 6
ÜNİ079 Startup Finance 3+0 3 6
ÜNİ080 Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon 3+0 3 6
ÜNİ083 Etkin Yönetim ve Liderlik 3+0 3 6
ÜNİ084 Dünya Siyasetinde Çin 3+0 3 6
ÜNİ085 Lider Yöneticilik 3+0 3 6
ÜNİ086 Tıbbi Terninoloji 3+0 3 6
ÜNİ087 Temel Sağlık Ve Hastalık Bilgisi 3+0 3 6
ÜNİ088 Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme 3+0 3 6
8.YY SECBÖL1 Seçmeli Bölüm Dersi 3+0 3 6
8.YY SECBÖL2 Seçmeli Bölüm Dersi 3+0 3 6

Uygulamalı EĞİTİM Veren Uluslararası ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ