Anestezi
Sağlık ProgramlarıAnestezi Programında, ameliyat öncesi gerekli ilaç, tıbbı cihaz ve hasta hazırlığını yapabilecek, ameliyat sırasında anestezi uzmanına hasta kontrolü ve denetimi gibi işlemlerde destek verecek, ameliyat sonrası hastanın genel durumunu takip edip ilgili formlara not alarak hastanın konforlu ve ağrısız anestezi sürecini tamamlamada yardımcı olacak, anestezi cihazının ilgili bakımlarını üstlenip gerekli takiplerini yapabilecek, ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanacağı tıbbı ilaç ve malzemelerin takibini yaparak eksiklerini tamamlama görevlerini üstlenebilecek personel olarak görev alacak kişiler yetiştirilmektedir.
Anestezi cihazı bakım ve tekniklerinin yanında hasta bakımı, sterilizasyon gibi bilgilere ek olarak Anatomi, Fizyoloji, Farmakoloji, Tıbbı Terminoloji, Sistem Hastalıkları vb. gibi temel tıp dersleri ve Klinik Anestezi, Postoperatif Bakım, İlk Yardım gibi uygulamalı dersler de mevcuttur.
Anestezi Programını başarıyla tamamlayanlara “Anestezi Teknikeri’’ unvanı verilmektedir.
İş İmkanları
Anestezi Programından mezun öğrenciler her türlü ameliyatlarda hastanın uyutulması için gerekli tıbbi yöntemleri anesteziyoloji ve reanimasyon hekiminin yönergeleri doğrultusunda uygular.
Mezuniyet sonrası; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının anestezi ve reanimasyon üniteleri, ameliyathane gibi alanlarında, özel sağlık kurumlarında estetik merkezlerinde anestezi teknikeri unvanı ile görev alabilmektedirler.
Çift Anadal, Yatay ve Dikey Geçiş
Anestezi Programında kayıtlı öğrencilerimiz için Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan diğer sağlık programlarından İlk ve Acil Yardım ve Tıbbi Görüntüleme programlarına ÇAP(çift anadal programı) imkanları mevcuttur. Anestezi Programında kayıtlı olup ilgili programlardan birinde ÇAP yapan öğrenciler, mezun olduklarında iki farklı programın da yetkinliğini kazanmış sayılırlar ve iki diploma alırlar.
Yurtiçi veya dışında eşdeğer programda öğrenimine başlamış bir öğrenci yatay geçiş için başvuru yapabilir. Öğrencilerin kabulü dönem başlamadan, her bir öğrencinin şartları ve başvuru yaptığı derece dikkate alınarak incelenir ve özel olarak değerlendirilir. Üniversiteye giriş hakkında daha ayrıntılı bilgi üniversitemiz web sitesinde mevcuttur. Ayrıca bilgi almak isteyen öğrenciler iletişim adreslerine de ulaşım sağlayabilirler.
Anestezi Programından mezun olma şartlarını sağlayan ve DGS(dikey geçiş sınavı)’de başarılı olan öğrenciler;
- Acil Yardım ve Afet Yönetimi
- Hemşirelik
- Sağlık Yönetimi
- Sosyal Hizmet bölümlerine geçiş yaparak lisans derecesinde diploma sahibi olabilirler.
Erasmus+ Program İmkanları
Üniversitemizin anlaşmalı bulunduğu, Polonya, Almanya, Litvanya gibi bir çok ülkede öğrencilerimiz, yurt dışı öğrenci hareketliliğinden faydalanabilir, ayrıca bireysel anlaşmalarla farklı ülke ve yeni üniversitelerle iş birliği kurulabilir. Üniversitemizde anlaşmalı ülkelerle sözleşmeler güncellenmekte ve yeni ikili anlaşmalar sağlanmaktadır. Anlaşma sağlanan üniversitede öğrencilerimiz dönem derslerini ve ayrıca stajlarını tamamlayabilirler.
İngilizce Hazırlık
Anestezi Programını kazanan öğrenciler talep ettikleri takdirde, İngilizce hazırlık dersleri alabilirler.
İşletmede Mesleki Eğitim İmkanı
Öğrencilerimiz 30 iş günü zorunlu yaz stajı ve dönem içi teorik derslerle birlikte yürütülen staj imkanları ile uygulama derslerini hastane ortamlarında da yapmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kurumlarda staj yapılabileceği gibi anlaşma sağlanan özel sağlık kuruluşlarında da staj imkanı sunulmaktadır.
Öğrenci Kulüpleri
- İGÜN Sağlık Kulübü
![SERPİL GÜNAR](https://static.gedik.edu.tr/gebis-profile/default_profile_picture.jpg)
Öğr. Gör. SERPİL GÜNAR(*)
(*) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 31, 40/A ve 40/D. maddeleri uyarınca ders saat ücretli öğretim elemanı olarak görevlendirilmiştir.
- *Fiyatlarımıza KDV dahildir.
Ders Kodu | Ders | T+U | Kredi | AKTS |
---|---|---|---|---|
ANE217 | Tıbbi İngilizce | 2+0 | 2 | 2 |
MYO202 | Ders Dışı Etkinlik | 0+0 | 0 | 8 |
SMO200 | Araştırma Yöntem ve Teknikleri | 2+0 | 2 | 2 |
SMO202 | Toplumsal Duyarlılık | 2+0 | 2 | 2 |
SMO204 | Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon | 2+0 | 2 | 2 |
SMO209 | Kriz Yönetimi ve Öfke Kontrolü | 2+0 | 2 | 2 |
SMO211 | Sağlık Çalışanı ve Hasta Psikolojisi | 2+0 | 2 | 2 |
Ders Kodu | Ders | T+U | Kredi | AKTS |
---|---|---|---|---|
AIT101 | Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi - I | 2+0 | 2 | 2 |
ANE105 | Temel Anestezi - I | 2+2 | 3 | 6 |
ENG101 | İngilizce - I | 2+0 | 2 | 2 |
SMO109 | Anatomi ve Fizyoloji | 3+0 | 3 | 6 |
SMO111 | Tıbbi Terminoloji | 2+0 | 2 | 4 |
SMO113 | İlk Yardım | 2+0 | 2 | 4 |
SMO115 | Sistem Hastalıkları | 2+0 | 2 | 4 |
TRD101 | Türk Dili - I | 2+0 | 2 | 2 |
Ders Kodu | Ders | T+U | Kredi | AKTS |
---|---|---|---|---|
AIT102 | Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi - II | 2+0 | 2 | 2 |
ANE110 | Temel Anestezi - II | 2+2 | 3 | 8 |
ANE112 | Mesleki Beceriler | 1+4 | 3 | 7 |
ANE114 | Enfeksiyon Kontrol ve Sterilizasyon | 2+0 | 2 | 4 |
ENG102 | İngilizce - II | 2+0 | 2 | 2 |
ISS102 | İş Sağlığı ve Güvenliği | 2+0 | 2 | 2 |
SMO104 | Farmakoloji | 2+0 | 2 | 3 |
TRD102 | Türk Dili - II | 2+0 | 2 | 2 |
Ders Kodu | Ders | T+U | Kredi | AKTS |
---|---|---|---|---|
ANE213 | Ameliyathane Hizmetleri | 2+0 | 2 | 3 |
ANE215 | Anestezi Hastane Uygulaması - I | 0+8 | 4 | 9 |
ANE219 | Klinik Anestezi - I | 2+2 | 3 | 8 |
SMO205 | EKG Analizi | 2+0 | 2 | 3 |
SMO207 | Resüsitasyon | 2+2 | 3 | 5 |
3.YY | Mesleki Seçmeli Ders (1 Adet) | 2+0 | 2 | 2 |
Ders Kodu | Ders | T+U | Kredi | AKTS |
---|---|---|---|---|
ANE208 | Klinik Anestezi - II | 2+2 | 3 | 8 |
ANE210 | Yoğun Bakım Uygulamaları | 2+2 | 3 | 6 |
ANE212 | İletişim | 2+0 | 2 | 2 |
ANE214 | Ağrıya Yaklaşım | 2+0 | 2 | 3 |
ANE216 | Anestezi Hastane Uygulaması - II | 0+8 | 4 | 9 |
4.YY | Mesleki Seçmeli Ders (1 Adet) | 2+0 | 2 | 2 |